واحد کنترل مرکزی

واحد کنترل مرکزی آبیاری

واحد کنترل مرکزی از مجموعه وسایل ودستگاه­ هایی تشکیل شده است که نقش تصفیه فیزیکی آب، تنظیم و اندازه ­گیری جریان، کنترل فشار و تزریق کود به شبکه را بر عهده دارند.

لطفا برای ثبت سفارش وارد باشگاه مشتریان شوید

اجزای اصلی تشکیل ­دهنده ایستگاه کنترل مرکزی شامل موارد زیر است:

۱- هیدروسیکلون    ۲- فیلتر شن    ۳- تانک کود    ۴- فیلتر توری/فیلتر دیسکی        

۵- لوله­ های رابط­  ۶- کلکتورها

وسایل و دستگاه­ های مربوطه به طور کامل و به ترتیب نصب در واحد کنترل مرکزی در شکل نشان داده شده و عبارتند از:

 1- سوپاپ مکش     2- لوله مکش     3- الکتروپمپ     4- لرزه­ گیر      5- شیر یکطرفه     6- شیر فلکه     7- لوله­ های رابط پمپ به هیدروسیکلون      8- هیدروسیکلون(شن ­گیر)      9- لوله ­های رابط هیدروسیکلون به فیلتر شن      10- فیلتر شن     11- لوله­ های رابط فیلتر شن به کلکتور فیلتر توری     12- کلکتورهای توزیع و جمع ­آوری فیلتر توری     13- فیلتر توری (میکرونی)    14- دستگاه تزریق ­کننده کود شیمیایی      15- تجهیزات کنترل فشار سیستم       16- شیر کنترل حجمی

واحد کنتلرل مرکزی 

 

 سوپاپ مکش

ابتدای لوله مکش جهت جلوگیری از تخلیه پمپ و لوله مکش، سوپاپ نصب می ­گردد و مانند شیریکطرفه عمل نموده و لازم است هر سال کنترل و در صورتیکه واشر آببندی به درستی عمل نمی­کند، تعویض گردد.

  • توجه: ممکن است سوپاپ مکش در اثر گیر کردن قطعه متحرک آن درست عمل ننماید که با زدن چند ضربه به لوله مکش آزاد می­ گردد.

سوپاپ مکش

-  لوله مکش

این لوله آب را از استخر به پمپ هدایت می­ کند و قطر لوله بیشتر از فلنج مکش پمپ بوده و باید طوری در نظر گرفته شود تا سرعت مایع در آن از 2 متر بر ثانیه تجاوز ننماید. معمولاً دو سایز بالاتر از فلنج مکش پمپ در نظر گرفته می­ شود. معمولاً بر روی لوله مکش یک شیر هواگیری نیز نصب می­ گردد که پس از خروج هوای داخل لوله و پر شدن لوله از آب، آن شیر بسته شده و بعد موتورپمپ روشن می­ گردد.

 شیریکطرفه

نصب شیر یکطرفه در واحد کنترل مرکزی که از شبکه ­های اصلی آبیاری و یا چاه­ ها آبگیری می ­کنند، به منظور جلوگیری از برگشت آب مخلوط شده با کود به درون شبکه اصلی ضروری می ­باشد. همچنین نصب این شیر در اراضی شیب ­دار که در آن اختلاف ارتفاع واحد کنترل مرکزی و سطح شبکه آبیاری زیاد است، به منظور جلوگیری از تخلیه سریع آب و ایجاد خلاء در لوله­ های اصلی و نیمه اصلی ضروری می ­باشد.

اندازه شیر یکطرفه نیز با توجه به دبی واحد کنترل مرکزی و کاتالوگ فنی کارخانه سازنده تعیین می­ گردد.

َشیر یک طرفه

- لرزه ­گیر

تجهیزات دینامیکی موجود در خط لوله از جمله پمپ، کمپرسور، فن و توربین و.. به علت حرکت داخلی لرزش ­هایی را به خط لوله اعمال می‌کنند که این لرزش ها باعث ایجاد سروصدا و استهلاک زودرس خط لوله و سایر قطعات و مشکلات متعدد دیگری می‌شوند.

استفاده از لرزه­ گیرهای لاستیکی یکی از روش­ های جلوگیری از انتقال لرزش ­های به وجود آمده به سایر قسمت­ های خط می‌باشد. یکی از کاربردهای بسیار رایج و ضروری لرزه­ گیرهای لاستیکی در قسمت رانش پمپ­ها می‌باشد که علاوه بر جذب لرزش­ های موجود، قابلیت حذف ضربات قوچ و شوک ­های به وجود آمده را دارند.

شیر فلکه

معمولاً در ابتدای کنترل مرکزی و در قسمت رانش پمپ از شیرفلکه کشوئی مرغوب استفاده می­ گردد. کاربرد این شیرفلکه تنظیم جریان خروجی پمپ می ­باشد که با کنترل فشارسنج بعد از شیرفلکه و دقت به مشخصات پمپ می­توان با باز و بسته کردن شیرفلکه دبی موردنظر را تنظیم نمود. استفاده از شیرفلکه ­های قطع و وصل سریع مانند شیرفلکه­ های توپی به دلیل امکان ایجاد جریان موجی و ضربه قوچ توصیه نمی­ گردد. اندازه شیرفلکه انتخابی با توجه به دبی جریان و کاتالوگ فنی کارخانه سازنده تعیین می­ گردد.

شیرفلکه یک طرفه

 

 لوله­ های رابط واحد کنترل مرکزی

کار این لوله­ ها ارتباط بین پمپ- سیکلون- فیلتر شن و فیلترتوری می­ باشد. قطر و ضخامت لوله ­ها با توجه به ظرفیت شبکه تعیین می­ گردد.جهت افزایش کیفیت معمولاً زانوها و سه­ راهی ­ها از نوع مانیسمان استفاده می­ گردد.

مانومتر (فشارسنج):

از مانومتر برای اندازه ­گیری فشار ورودی به سیستم و نیز کنترل شدت گرفتگی و زمان شستشو (با نصب فشارسنج در قبل و بعد از فیلترها) و همچنین کنترل فشار پمپاژ استفاده می ­شود. بهتر است زیر فشارسنج­ ها شیر سماوری نصب گردد و فقط در زمان مشاهده فشار شیر باز و بعد از کنترل فشار دوباره بسته شود.

  • توجه: بهتر است هر چند ماه یکبار  شیرسماوری ­ها باز، تمیز و با روغن روان کاری گردند. زیرا به دلیل تخلیه کم آب با فشار پایین به تدریج رسوبات باعث عدم کارکرد مناسب شیر می­ شوند و در اثر فشار زیاد به دسته شیر برای باز و بسته کردن شیر سبب شکستن آن می­ گردد.

فشار سنج

 

شیر تخلیه هوا (سوپاپ هوا):


شیر تخلیه هوا و یا سوپاپ هوا جهت هواگیری و خروج هوای محبوس در سیستم مورد استفاده قرار می­ گیرد و نصب این شیر بر روی فیلترهای شن، هیدروسیکلون­ ها و همچنین تانک­ های کود الزامی است. به منظور عدم ورود شن و ناخالصی ­ها به درون سوپاپ هوا و گرفتگی آن از مینی فیلتر یا داست فیلتر در زیر آن استفاده می­ شود. لازم است هر سال قبل از فصل کشت فیلترها تمیز و سوپاپ هوا کنترل گردد. در صورت نشت آب، داخل سوپاپ هوا تمیز  و یا تعویض گردد.

  • اندازه -
  • رنگ -
  • جنس -
  • نام عمومی - واحد کنترل مرکزی آبیاری
ارتباط با مشتریان آبگیر حیات