هیدروسیکلون (شن گیر)

شن گیر

این دستگاه جهت جداسازی شن و سایر ذرات سنگین ­تر از آب به کار می ­رود. زمانی که آبگیری سیستم از چاه و یا رودخانه باشد وجود این دستگاه در سیستم کنترل مرکزی الزامی است.

لطفا برای ثبت سفارش وارد باشگاه مشتریان شوید

این دستگاه جهت جداسازی شن و سایر ذرات سنگین ­تر از آب به کار می­ رود که این عمل تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز با چرخش آب در محفظه قیفی شکل انجام می­ گیرد. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که جریان آب با سرعت خطی وارد دستگاه شده و پس از برخورد به جدار داخلی و مخروطی شکل دستگاه، سرعت خطی جریان آب به سرعت دورانی تبدیل شده و ذرات سنگین موجود در آب که وزن مخصوص آنها از آب بیشتر است از آن جدا می ­شوند و در قسمت انتهایی قیف که مخزن نامیده می ­شود، جمع­ آوری می­ گردد. این دستگاه شامل اجزای مختلف می ­باشد که در شکل  زیر نشان داده شده است:

 نصب، راه ­اندازی، سرویس و نگهداری هیدروسیکلون

۱- بدنه مخروطی شکل را بر روی مخزن جمع­آوری ذرات قرار داده، بین آن واشر لاستیکی قرار داده و پیچ و مهره­های آن را کاملاً سفت نمایید.

 ۲- لوله ورودی دستگاه را به رابط ورودی سیستم یا لوله رانش پمپ یا هر لوله ورودی جریان دیگر و لوله خروجی دستگاه را به رابط یا دستگاه بعدی متصل نمایید.

 ۳- شیر سماوری و فشارسنج را در محل خود به بوشن روی مجرای ورودی متصل نمایید.

 ۴- شیر تخلیه هوا را توسط یک مغزی به بوشن روی عدسی بالا  متصل نمایید. در صورتی که شیر تخلیه هوا دارای سردنده بود بصورت مستقیم بر روی بوشن مربوطه وصل می­ گردد.

5-در جاهایی که میزان شن زیاد باشد معمولاً از دو و یا سه هیدروسیکلون به صورت سری به یکدیگر وصل و  استفاده می­شود تا عمل جداسازی بهتر انجام گیرد.

  • نکته : همواره برای بستن دو اتصال فلنچدار، بین فلنچ­ ها  از واشر لاستیکی استفاده شود.
  • توجه : در زیر قیف هیدروسیکلون محفظه ­ای تعبیه گردیده است که محل تجمع ذرات معلق موجود در آب می ­باشد که بسته به شدت آلودگی و نوع آب خام مصرفی و میزان شن و ماسه جدا شده بایستی در هر دوره آبیاری دریچه مخزن جمع ­آوری شن و ماسه باز و محفظه تخلیه گردد. زیرا در صورتی که این محفظه پر باشد، هیدروسیکلون عمل جداسازی ذرات از آب را به درستی انجام نداده و در نتیجه فیلترهای بعدی به سرعت کثیف خواهند شد. در پایان هر فصل آبیاری علاوه بر تخلیه ذرات شن و ماسه داخل مخزن، دریچه تخلیه و اتصال ورودی به سیکلون را باز کرده تا هوا در داخل سیکلون جریان داشته باشد و در صورت مشاهده زنگ­ زدگی، محل را کاملاً سمباده ­کاری کرده و با مواد ضدزنگ (اپوکسی) پوشش داده شود.

  • اندازه -
  • رنگ -
  • جنس -
  • نام عمومی - شن گیر
ارتباط با مشتریان آبگیر حیات