فیلتر شن

فیلتر شن

فیلترهای شن مخازن تحت­­ فشاری هستند که با شن سیلیس پر شده ­اند و قادرند در تمام جهات ذرات ناخالص را جدا ساخته و مانع ورود آنها به شبکه آبیاری شوند.

لطفا برای ثبت سفارش وارد باشگاه مشتریان شوید

این دستگاه ­ها در جداسازی ذرات معلق مانند جلبک­ها، ذرات خاکی، ذرات ریز آلی و کلونی­ های میکروبی به خوبی کاربرد داشته و در مواردی که از آب رودخانه ­ها و استخرها استفاده شود وجود آنها در شبکه آبیاری الزامی است.

 اساس کار فیلترهای شن عبور حجمی آب از لایه ­های سیلیس­ های کوارتزی بوده که در سایزهای مختلف بصورت لایه لایه در داخل فیلتر شن ریخته می ­شوند. ذرات درشت شن در لایه پایین و ذرات ریزتر به ترتیب در لایه ­های بالاتر قرار می­ گیرند.

برای جلوگیری از بیرون ریختن ذرات شن در موقع شستشوی فیلتر، ارتفاع شن درون تانک 25% کمتر از ارتفاع فیلتر شن می­ باشد.

اجزای فیلتر شن           

این دستگاه شامل اجزای زیر می باشد:

نصب و راه اندازی فیلتر شن

۱- معمولاً در ایستگاه ­های فیلتراسیون از دو عدد فیلتر شن استفاده می ­شود که بسته به دبی سایز آنها انتخاب می­ گردد.

۲- سه راهی فلزی فلنجدار را که با شماره (به صورت تعداد خال جوش) برای هر فیلتر مشخص گردیده است به فلنج ورودی فیلتر شن ببندید.

3- در قسمت ورودی سه ­راهی یک عدد شیر پروانه ­ای قرار داده و سپس کلکتور ورودی فیلترهای شن نصب می­ گردد. در قسمت ناف سه راهی نیز ابتدا شیر پروانه ­ای و سپس کلکتور پساب بسته می ­شود.

4- در قسمت فلنج خروجی فیلتر شن نیز پس از نصب شیر پروانه­ ای، کلکتور خروجی فیلترهای شن بسته می ­شود.

5- دریچه تخلیه شن را پس از قرار دادن واشر با پیچ و مهره محکم نمایید.

  • توجه: قبل از بستن دریچه با کنترل دستی از سالم بودن نازل­های داخل فیلتر شن اطمینان حاصل نمایید.

6- شیر تخلیه هوا (سوپاپ هوا) را توسط یک مغزی به بوشن روی عدسی متصل نمایید.

7- شن­ های سیلیس را لایه لایه و به گونه­ ای که درشت ­ترین اندازه در پایین و ریزترین اندازه در بالا قرار گیرد در تانک بریزید.

8- فشارسنج را به همراه شیر سماوری در بوشن مربوطه ببندید.

9- دریچه ورود شن را پس از قرار دادن واشر با پیچ و مهره ببندید.

  • نکته : همواره برای بستن دو اتصال فلنچدار، بین فلنچ­ها  از واشر لاستیکی استفاده شود.

طریقه شستشوی فیلتر شن

از آنجا که بعد از مدتی عبور آب از لایه­ های سیلیس داخل فیلتر شن ذرات خارجی (گل  و لای، ذرات رسی، مواد آلی و جلبکها) در لایه­ های شن رسوب نموده و با توجه به اینکه میزان دبی عبوری مجاز در فیلترهای شنی نباید از حدود 1000 لیتر در دقیقه در هر مترمربع از سطح مقطع تجاوز نماید (در صورت بروز افت فشار معادل حدود 0/8 اتمسفر بین ورودی و خروجی فیلتر شن)  لازم است که صافی شستشو داده شود. برای تمیز کردن فیلتر شن باید مسیر جریان آب را در آن معکوس کرد. به این ترتیب تمام ذرات ناخالص در محفظه به حالت تعلیق در آمده و به خارج هدایت می­شوند. سرعت آب در جهت عکس باید به گونه­ای تنظیم شود که فقط ناخالصی­ها از محفظه خارج شوند و ذرات شن همچنان در آن باقی بمانند.

  • توجه : عمل بک واش جهت شستشوی فیلترهای شن باید زمانی انجام شود که افت فشار بین ورودی و خروجی فیلتر شن از 3/5 متر(0/35 بار) بیشتر شود. تشخیص این اختلاف فشار با قرائت فشارسنج ­های قبل و بعد فیلتر شن انجام می گیرد.
  • نکته : برای اینکه عمل بک واش در فیلترهای شن به خوبی صورت گیرد حداقل ۱۵ متر فشار ورودی لازم است.                                                                                                                                                                                                                                              

مراحل شستشوی معکوس فیلتر شن دو واحدی

در این حالت از آب فیلتر شده یکی از فیلترهای شن برای شستشوی فیلتر شن دوم استفاده می­ شود. برای این منظور ابتدا شیر بین ورودی و خروجی تانک کود با توجه به میزان دبی تا حدود 50 درصد بسته و شیر پروانه ­ای ورودی آب یکی از فیلترهای شن بسته و شیر پروانه ­ای پساب همان فیلتر را باز و جریان آب را برقرار کرده تا زمانی­ که پساب خروجی زلال و شفاف گردد. در مرحله بعد جهت شستشوی فیلتر شن دوم ابتدا شیر پساب فیلتر دوم را باز و شیر ورودی فیلتر اول نیز باز و سپس شیر پساب تانک اول و شیر ورودی آب تانک دوم بسته می­ شود. این روند تا شفاف و زلال شدن پساب خروجی ادامه می­ یابد. 

  • توجه : لازم است در زمانی که پمپاژ صورت می ­گیرد، باز و بسته کردن شیرها دقیقاً طبق مراحل بالا انجام گردد. در غیر این­صورت باعث بالا رفتن فشار و ایجاد ضربه قوچ در سیستم می ­گردد. بهتر است بعد از شستشوی تانک اول موتور پمپ خاموش، شیرهای ورودی و پساب فیلتر شستشو داده شده به ترتیب باز و بسته شوند و سپس شیرهای تانک دوم ورودی بسته و پساب باز و نهایتاً موتور پمپ روشن و عمل شستشو انجام گیرد.

شن سیلیس

درون فیلتر های شنی سه لایه مختلف از سیلیس با ضریب یکنواختی 1/35، با دانه ­بندی زیر از نوع سنگ­ های مخصوص و درجه خلوص بالای 95% باید وجود داشته باشد .

    سیلیس نمره یک از قطر 3  میلی متر تا 5/3 میلی متر.

    سیلیس نمره دو از قطر 5  میلی متر تا 8 میلی متر.

    سیلیس نمره سه از قطر 8  میلی متر تا 12 میلی متر.

کلیه سیلیس­ های ریخته شده در فیلتر های شنی جمعاً به ارتفاع حدود یک متر خواهد رسید که این عدد به ظرفیت فیلتر ربطی ندارد چون پس از آزمایشاتی که روی فیلترهای شنی انجام شده است این موضوع به اثبات رسیده که از یک ارتفاعی به بعد مواد بکار برده شده در فیلترها توانایی تصفیه بیشتر آب را ندارند و ماکزیمم ارتفاع 1.5 متر برآورد شده است و با در نظر گرفتن بستر فیلتر و پخش کننده آب ارتفاع فیلتر های شنی به 1.5 متر می رسد.

طریقه ریختن شن سیلیس در فیلترهای شنی

طرز قرار گرفتن بستر به این ترتیب است که شن­های با دانه­ بندی درشت­ در پایین فیلتر و شن­های ریزتر در بالاترین قسمت قرار می ­گیرند.

شن­های با دانه­ بندی ریزتر سطح بیشتری را فراهم می­کنند و درنتیجه بیشتر آلودگی آب را می گیرند. اما به انرژی پمپاژ بیشتری برای انتقال سیال نیاز دارند. در هر صورت در اکثر فیلترهای شنی از رنج دانه ­های 0.2 تا 1.2 میلی­متر استفاده می­ شود. ذرات بزرگتر از 100 میکرومتر تمایل به بستن منافذ فیلتراسیون دارند. دانه ­های بزرگتر ماسه می­توانند بر این مشکل غلبه کنند. به همین دلیل  عمق بستر شن حدودا 0.6 تا 1.5 متر بسته به کاربرد مختلف می باشد.

  • اندازه -
  • رنگ -
  • جنس -
  • نام عمومی - فیلتر شن
ارتباط با مشتریان آبگیر حیات