تانک کود فلزی

تانک کود

در آبیاری قطره ­ای این امکان وجود دارد که کودهای شیمیایی را به همراه آب آبیاری به اراضی مورد نظر تزریق نمود. برای این منظور از تانک کود تحت فشار که معمولاً بصورت موازی با دستگاه کنترل مرکزی نصب می­گردد، استفاده می ­شود.

لطفا برای ثبت سفارش وارد باشگاه مشتریان شوید

اجزای تانک کود

سیستم تانک کود در شکل زیر نشان داده شده است:

نکات ضروری در استفاده از تانک کود 

 1. تانک­های کود بسته به دبی سیستم و حجم آب قابل انتقال و سطح مزرعه ممکن است از 100 لیتر تا 5000 لیتر حجم داشته باشد.
 2. آب ورودی به این تانک کود می ­تواند از هر جایی وارد شود ولی محلول خروجی از آن که شامل آب و کود محلول می­ باشد باید قبل از فیلترهای میکرونی وارد سیستم شود تا با عبور از این فیلترها، ناخالصی ­های آن جدا شده و موجب مسدود شدن قطره­ چکان­ها نگردد.
 3.  زمان تزریق کود به داخل سیستم نباید ابتدا و انتهای آبیاری باشد. بهترین زمان وقتی است که چند ساعت از آبیاری گذشته باشد تا عمق خاک تا ابتدای محل استقرار و گستردگی ریشه خیس شده باشد و کود در لایه­ های بالایی تخلیه نگردد. بهتراست حداقل دو ساعت قبل از انتهای آبیاری مراحل تزریق کود به سیستم پایان یابد تا آب تمیز به داخل همه لوله ­ها رسیده و نازل­ها نیز شسته شوند تا پس از آبیاری، رسوب ناشی از مواد معدنی یا آلی در لوله­ ها به جا نماند.
 4. میزان کود مصرفی باید بر اساس سطح تحت آبیاری یک شیفت و توسط متخصصین تغذیه توصیه شود.
 5. می­توان مقدار کود توصیه شده برای یک شیفت آبیاری را در دو نوبت آبیاری تزریق نمود. با این روش میزان کود مصرفی در یک نوبت نصف شده و غلظت پایین می­آید. این عمل برای آبهای شور مناسب­تر است. بطور مثال کودهای ازته که شوری بالاتری دارند می­توانند در دو یا سه نوبت آبیاری با غلظت کمتر استفاده شوند.
 6. الزاماً نباید مقدار کود لازم یک شیفت را در یک تانکر محلول نموده و تزریق کرد بلکه می­توان این کار را در دو یا سه تانکر در مدت 3 تا 6 ساعت انجام داد.
 7. استفاده همزمان از دو نوع کود یا بیشتر یعنی مخلوط کردن دو نوع کود در یک مخزن به صلاح نمی­باشد زیرا ممکن است ترکیب آنها موجب رسوب ناخواسته در سیستم گردد. می­توان دو نوع کود را جداگانه و با فاصله زمانی تزریق نمود. لازم است قبل از استفاده از کود، راهنمای روی بسته­بندی آن مطالعه شود.
 8. چون محلول­های کود عموماً اسیدی یا قلیایی بوده و خورندگی دارند، لذا لازم است از تماس محلول با دست و صورت جلوگیری نموده و اقدامات ایمنی لازم از جمله استفاده از ماسک و دستکش را رعایت کرد.
 9. از استفاده همزمان اسید با کود باید پرهیز شود مگر در شرایط خاص که تولید کننده کود، آن­ را مشخص کرده است.
 • نکته: در صورت استفاده از تانک کودهای فلزی به هیچ عنوان از اسید و کودهای دارای ترکیبات آهن استفاده نگردد.
 1. باید از استفاده کودهای غیرقابل­حل و یا محلول­هایی که منجر به رسوب­گذاری می­شوند خودداری کرد.
 2. حتی­الامکان در زمان تزریق کود از سیستم شستشوی معکوس فیلتراسیون استفاده نشود زیرا آب برگشتی به داخل استخر حاوی کود محلول خواهد بود. باید توجه شود که آب برگشتی مسموم کننده برای دام و انسان می­باشد.

 تانک کود فولادی یا تحت­فشار: در این نوع تانک کود، ابتدا کود به میزان لازم به داخل مخزن ریخته شده و شیر ورودی که آب را به پایین مخزن زیر کودها منتقل می­کند باز شده تا آب مخزن را پر نماید. سپس درب مخزن محکم بسته شده و شیر خروجی مخزن که به کلکتور ورودی فیلترهای دیسکی وصل می­شود باز می­گردد. در این مرحله فشار داخل مخزن برابر فشار کارکرد سیستم خواهد شد یعنی مخزن حدود 2 تا 4 اتمسفر فشار آب را باید تحمل کند. سپس برای اینکه فشار آب ورودی به مخزن بیشتر از خروجی آن شود و اصطلاحاً آب به حرکت درآمده و کود را به هم زده و به داخل سیستم ببرد، یک شیرفلکه که بین ورودی و خروجی لوله­های تانک کود و روی لوله اصلی وجود دارد کمی بسته می­شود تا فشار ابتدا بیشتر شود. با گذشت زمان، از غلظت کود در مخزن کاسته می شود و محلول داخل مخزن کاملاً رقیق می­شود که پس از آن می­توان شیرهای ورودی و خروجی مخزن را بسته و درب مخزن را باز کرده و آب داخل آن را از پایین تخلیه کرد.

 کودهای مورد استفاده در تانک کود

 انواع کودهای مصرفی در تانک کود عبارتند از :

 ۱- نیترات دآمونیوم مایع     ۲- اوره     ۳- سولفات دآمونیوم     ۴- نیترات د آمونیوم     ۵- کلرو د پتاس     ۶- میکرو کودها

 • نکته: از ریختن کودهای کلسیمی از قبیل سوپرفسفات در تانک­های کود و اسید و کودهای دارای ترکیبات آهن در تانک کودهای فلزی جداً خودداری فرمایید.

توجه: مصرف کود بستگی به عوامل متعددی دارد و تعیین دقیق مقدار کود مورد نیاز و زمان مصرف آن فقط توسط متخصصین باغبانی انجام می­گیرد.

 • اندازه -
 • رنگ -
 • جنس -
 • نام عمومی - تانک کود
ارتباط با مشتریان آبگیر حیات