فیلترهای ثانویه

 فیلترهای ثانویه معمولاً جهت جلوگیری از عبور ذرات درشت­تر از 100 میکرون یا به عبارتی ذرات بین 100 الی 300 میکرون (3/0-1/0 م م) و تصفیه نهایی آب به کار می­ روند.

لطفا برای ثبت سفارش وارد باشگاه مشتریان شوید

فیلترهای ثانویه معمولاً جهت جلوگیری از عبور ذرات درشت ­تر از 100 میکرون یا به عبارتی ذرات بین 100 الی 300 میکرون (3/0-1/0 م م) به کار می ­روند و در میان ذرات گرفتار شده در این نوع فیلترها می­توان انواع شن و ماسه­ های ریزدانه، ذرات جلبک و مواد ارگانیک عبور کرده از فیلترهای قبلی را نیز مشاهده نمود. بنابراین در یک ایستگاه کنترل مرکزی این نوع فیلتر آخرین فیلتر می ­باشد و از اهمیت ویژه ­ای مخصوصاً در سیستم ­هایی که در آن قطره­ چکانها و یا نوارهای آبیاری دارای حساسیت ویژه ­ای هستند، برخوردار می ­باشند. این فیلترها عمدتاً به دو شکل توری و دیسکی مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته ­اند.

  فیلتر توری

فیلتر توری استوانه فولادی است که در آن شبکه متخلخل توری مانندی تعبیه شده است. این فیلترها از نظر گنجایش و ریزی و درشتی شبکه توری انواع گوناگونی دارند و اندازه شبکه توری آنها ممکن است 20 تا 200 مش باشد. در هر حال صافی توری­ دار علاوه بر پالایش مقدماتی آب نقش صافی مکمل را هم ایفا کرده و ذراتی که ناخواسته از مراحل قبلی پالایش عبور نموده باشند را هم، جدا می­ سازد.

 اجزای فیلتر توری

این دستگاه در شکل زیر نشان داده شده است.

نصب، راه اندازی ، سرویس و نگهداری فیلتر توری

۱- بخش های ورودی و خروجی فیلتر را مونتاژ نمایید.

۲- از قرار داشتن واشر آب­بندی انتهای فیلتر توری اطمینان حاصل نمایید.

۳- دستگیره بخش بازدید فیلتر را کاملاً محکم نمایید تا سیستم آب­بند شود.

۴- در قسمت بوشن تخلیه به ترتیب یک عدد مغزی و شیرگازی متصل نمایید.

شستشوی فیلترهای توری

عمل شستشوی فیلترهای توری باید زمانی انجام شود که افت فشار بین ورودی و خروجی فیلتر توری از ۵ متر(0/5بار) بیشتر شود. تشخیص این اختلاف فشار با قرائت فشارسنج­های قبل و بعد فیلتر توری انجام می­ گیرد.

طریقه تمیز کردن فیلتر توری

در داخل فیلتر توری دو شبکه وجود دارد که باید در هر نوبت آبیاری بازدید و تمیز شود، برای تمیز کردن فیلترهای توری مراحل زیر صورت می­گیرد:

۱- جریان اصلی را قطع نمایید.

۲- درب بازدید و شیر تخلیه انتهایی را باز نمایید.

3- توری­های داخلی را از جداره خارج نمایید.

۳- با استفاده از یک تکه ابر به کمک فشار آب تمام سطح توری­ ها را با دقت بشویید.

۴- توری­ ها را مجدداً سرجای خود قرار داده و درب بازدید را کاملاً محکم نمایید.

توجه: قبل از قرار دادن توری­ ها داخل سیلندر فیلتر، از قرار داشتن واشر آب­بندی تحتانی اطمینان حاصل نمایید. لازم است بین درب فیلترها و توری ­ها توسط واشر لاستیکی کاملاً آب­بندی شود.

  • نکته: اگر تعداد بیش از یک فیلتر توری در ایستگاه شما بکار رفته است دقت نمایید که هر یک از فیلترهای داخلی در جداره مربوط به خود قرار گیرد. در غیر اینصورت عمل آب­بندی ممکن است انجام نشود.
  • دقت شود که هنگام بیرون آوردن و یا شستن شبکه ­ها به توری صدمه­ ای وارد نیاید و در صورتی که مشاهده گردید که توری خراب است فوراً آن را تعویض نموده و در صورت کوچک بودن محل خرابی ، توسط چسب دوقلو و یا میله داغ شده محل ترمیم گردد.

  • اندازه -
  • رنگ -
  • جنس -
  • نام عمومی -
ارتباط با مشتریان آبگیر حیات